ilk kez 19 Mart 2006 tarihinde Türk turizminde farklılık yaratmak ve Antalya‘nın tanıtımı ile kış turizmine katkı sağlamak için düzenlenen Runatolia 2019Uluslararası Antalya Maratonu” için geri sayım başladı.

Runatolia Maratonu 2019

14.kez olarak düzenlenecek olan, Türkiye ve dünyanın dört bir yanından her yıl artan yüksek katılımlarla gerçekleşen organizasyon 2015 yılından beri Runatolia Maratonu adıyla Türkiye’nin gözde spor etkinlikleri arasında yer almaya başladı.

RunatoliaUluslararası Antalya Maratonu

Runatolia 2019 Maratonu, profesyonel atletlere hitap ettiği kadar, koşu deneyimi az olan amatör sporcuların da ilgi gösterdiği bir şölen olması yanında sezonun ilk yarışı olması ve mevsimsel özellikleri ile önemli bir etkinlik.

Runatolia Maratonu 2019

Sportif özelliklerinin yanısıra, birçok yan etkinlik ve eğlenceli aktiviteler ile üç gün boyunca bir spor festivali havasında gerçekleştirilen Runatolia Maratonu, her yıl Mart ayında düzenleniyor.

Spor ve tatili bir araya getiren, tırmanışsız düz parkuru, güzergah üzerindeki nefis şehir güzellikleri, tarihi dokusu ve dünyaca ünlü Antalya sahilini parkurunda bulundurmasıyla Türkiye’nin en sevilen koşularından biri kabul edilen Runatolia 2019, 1- 3 Mart 2019 tarihleri arasında Antalya‘yı spor ve eğlence ile coşturacak.

Runatolia Maratonu, farklı mesafelerdeki koşu katılımı ile yaklaşık 10.000 koşucuya ve Cumartesi gerçekleşecek Terracity Run halk koşusu ile yaklaşık 4.000 katılımcıya ev sahipliği yapması bekleniyor.

Runatolia Maratonu 2019

Runatolia 2019 Parkur Bilgileri

Antalya Runatolia Maratonu 2019, 42.2 kilometre (Maraton), 21.1 kilometre (Yarı-maraton) ve 10 kilometrelik mesafelerden oluşan üç farklı parkura sahiptir. IAAF (Uluslararası Atletizm Federasyonu) yetkililerince ölçülüp, Türkiye Atletizm Federasyonu yetkililerince denetlenen parkurların detayları şu şekilde;

runatolia maratonu 2019

Runatolia 2019 Maraton Parkuru

42.2 kilometrelik mesafeye sahip Runatolia maraton parkuru, Konyaaltı’nda yer alan Cam Piramit’ten başlayıp, tarihi Antalya Kaleiçi ve Hadrian Kapısı’nın yanından geçilip Antalya Şehir merkezinden Düden Şelalesi’ne doğru koşuluyor.

Parkurun devamında Lara Plajları’nın içinden geçilerek denizin kıyısında devam edecek koşunun 21. kilometresinde dönüş noktası bulunuyor. Gidiş-geliş şeklindeki parkur üzerinden aynı güzergah kullanılarak dönüş yapılıp Cam Piramit önünde Maraton sonlanıyor.

Runatolia 2019 Yarı Maraton Parkuru

21.1 kilometrelik yarı maraton parkuru yine Konyaaltı’nda yer alan Cam Piramit’ten başlayıp tarihi Antalya Kaleiçi ve Hadrian Kapısı’nın yanından geçilip Antalya Şehir merkezinden Lara yönüne doğru koşuluyor ve 10.5 kilometredeki dönüş noktasından aynı güzergah kullanılarak dönüş yapılıp Cam Piramit önünde Yarı Maraton sonlanıyor.

Runatolia 201910 Kilometre Koşusu Parkuru

Konyaaltı’nda yer alan Cam Piramit’ten başlayıp doğuya doğru ilerleyen ve 3. kilometre itibariyle Antalya’nın tarihi eğlence noktası Kaleiçi’nden devam eden parkur 7. kilometreye kadar Kaleiçi’nin sokaklarını takip ediyor.

Maraton ve Yarı Maraton parkurlarından farklı olarak Park’ın içindeki son kilometrenin coşkusuyla bitiş noktasına ulaşılıyor.

Not: Runatolia maratonu parkurlarında yapılacak olası değişiklikler ve güncellemeler için maraton’un web sitesini takip etmenizde fayda var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here