Hıdırlık Kulesi, Antalya’nın en merkezi yerinde kendine özgü duruşuyla dikkat çeken Antalya‘nın sembol eserleri arasında yer alıyor.

Hıdırlık Kulesi her ne kadar görkemli bir şekilde durup denizi ve ziyaretçilerini selamlasa da, hakkında bilinmeyen onca şey ile aslında Antalya’nın gizem dolu eserleri arasında bulunuyor.

Hıdırlık Kulesi Antalya

Hıdırlık Kulesi Antalya’nın Gizem Dolu Simgesi

Hıdırlık Kulesi, Antalya Karaalioğlu Parkı içerisinden denize doğru gidildiğinde önünüze çıkan meydanın yaklaşık 25 metre mesafede yer alıyor. Aynı zamanda Kaleiçi‘ne kıvrılırken de önünden geçiyorsunuz.

Birçok kimsenin çok fazla dikkatini çekmese de Hıdırlık Kulesi çok eski bir geçmişe sahip ve Kaleiçi bölgesinde neredeyse sağlam olarak günümüze ulaşmış en önemli eserlerden biri. Altı kare üzeri silindir şeklindeki iki katlı yapı denize hakim konumuyla oldukça ilginç özelliklere sahip.

Hıdırlık Kulesi

Hıdırlık Kulesi isimli yapı isminden dolayı birçok kişi tarafından Türk eseri sanılsa da, Kule milattan sonra 1 veya 2. yüzyıl ile tarihlendiriliyor. Yani Hadrianus Kapısı gibi Hıdırlık Kulesi de bir Roma dönemi eseri.

Hıdırlık Kulesi Antalya Gezisi

Roma döneminin güzel kenti Atteleia kentinde ne amaçla yapıldığı bilinmemekle birlikte, öngörüler genel olarak dönemin surlarının dışında kalan bir anıt mezar olduğu ile ilgilidir. Bilimsel bir kanıtı olmamasına rağmen bugünkü isminin ise çevresindeki yeşillik alanda yapılan Hıdrellez kutlamaları sebebiyle Türkler tarafından verildiği sanılıyor.

Hıdırlık Kulesi, alt katında yaklaşık 17X17 ölçülerinde bir alana sahip. Bu alanın üstünde de7,95 çapında bir silindir forma sahip olan ikinci kat bulunuyor. Özgün halinde iki kat için de ayrı girişler bulunuyormuş ancak erken Bizans döneminde kapatıldığı düşünülüyor.

Denize Hakim Bir Kule

Hıdırlık Kulesi, sonraki dönemlerde önce kent surlarına bağlı ve üst katı okçular ve mancınık için alt katı ise şapel olarak kullanılan bir savunma kulesine, çok daha yeni dönemlerde ise 1950’li yıllara kadar Antalya Belediyesi’nin malzeme deposu dönüştürülmüş.

Hıdırlık Kulesi Park

Hıdırlık Kulesi‘ne günümüzde girişi sağlayan ve yapıldığı dönemde ana giriş olarak kullanılan İon tarzındaki anıtsal kapı, yapının kuzeydoğu cephesinde yer alıyor. Kapının her iki yanında Latince’de “faskes” olarak adlandırılan 6 adet “kamış demetine bağlanmış balta” betimlemeleri bulunuyor. Yapının bu özellikleri ile bir valinin veya üst düzey bir Romalı kahramanın ve ailesinin mezarı olduğu düşünülüyor.

Mezar olarak kullanıldığı düşünülen mekanın duvarlarında Hıristiyanlık döneminde de şapel olarak kullanıldığına ilişkin duvar resimleri kalıntıları bulunuyor.

Kule üzerinde günümüzde bir Türk Bayrağı dalgalanıyor. Bu bayrağın olduğu platform benzeri yerde Antik dönemde büyük bir ihtimalle mezarda yatanlara ait heykel simge gibi eserler olduğu düşünülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here