ATAV, Antalya’dan götürülerek yurt dışında sergilenen tarihi eserlerin Türkiye’ye iadesi için “Eserler ait olduğu yerde güzeldir“projesini sürdürüyor.

Proje kapsamında başlatılan kampanyanın sonunda imzalar #UNESCO‘ya teslim edilecek.

Eserler Ait Olduğu Yerde Güzeldir

Kampanya kapsamında siz de bir imza vermek isterseniz linke buradan ulaşabilirsiniz.

ATAV tarafından yürütülen kampanya konusundaki açıklama şu şekilde;

Antalya Tanıtım Vakfı olarak, yurt dışına götürülen eserlerin iadesi için “Eserler ait olduğu yerde güzeldir” projesini başlattık. Proje kapsamında imzalıyor olduğunuz “Eserler ait olduğu topraklarda güzeldir” imza kampanyası bir yıl sürecek. Bir yıl sonunda toplanan imza sayısı ve eserlerin geri iade edilmesi talebimiz UNESCO’ya iletilecek.

Eserler ait oldukları yerde güzeldir

Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimleriyle aşağıdaki eserler topraklarımıza geri kazandırıldı ve Antalya Müzesinde sergileniyor:
“Elmalı Definesi, Yorgun Herakles, Herakles Lahdi ve Yüzyılın Definesi Elmalı Sikkeleri.”

Şu anda iadesini talep ettiğimiz eserler aşağıdaki gibidir: 

1- Nereidler Anıtı  (Britanya Müzesi)

2- Harpy Anıtı (Britanya Müzesi)

3- Payava Lahdi  (Britanya Müzesi)

4- Ksanthos F,G, H Anıtı (Britanya Müzesi)

5- Trysa Heroonu (Viyana Sanat Tarihi Müzesi)

6- Myra Kaya Mezarlarından bir çocuk kabartması (Atina Müzesi)

7- Perge’den bir Thyke Heykeli (Belçika)

8- Sion Definesi (Washington, Dumbarton Oaks Arkeoloji Entitüsü – ABD) topraklarımıza geri dönmesini istiyoruz.

Antalya, Likya ve Pamfilya Uygarlıkları’nın bugünkü adıdır. Işığın kadim ülkesidir. Geçmişin binlerce yılından kök süren çeşitli uygarlık eserleri, günümüz dünyasında ışık yaymaktadır. Antik dünyanın parlak eserlerinin en seçkinleri, çoğunlukla 19’uncu yüzyıl karanlığında Ana Vatanından kopartılarak Londra, Viyana, Berlin, Atina, Washington Batı Metropollerinin Müzelerini zenginleştirmiştir. Böyle gayretlerle toprağına kavuşturulmuş olan eserler ile Antalya Müzelerinde Sergilenmektedir.

Başlattığımız proje kapsamında Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ne hali hazırda yurt dışında müzelerde sergilenmekte olan eserlerin fotoğraflarından oluşan bilgilendirme panoları yerleştirildi ve dış hatlar terminalinin önüne Xanthos’tan yurt dışına götürülen Nereidler Anıtı’nın orjinaline uygun yapılan bir bölü iki ölçeğindeki replikası kuruldu.

Nereidler Anıtı’nın yanına Prof. Dr. Nevzat Çevik’in hazırlamış olduğu “Eserler ait olduğu yerde güzeldir” projesini anlatan broşürler ve Nereidler Anıtı’nın yer aldığı kartpostallar yerleştirildi.

Gelen turistler, kartpostallar üzerindeki tanımlanan QR kodlarla; culturalheritages.org web sitesinden konu hakkında bilgi alırken, aynı zamanda change.org’da başlatılan “Eserler ait olduğu yerde güzeldir” imza kampanyasına yönlendiriliyor.

Eserler ait olduğu topraklarda güzeldir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here