Antalya yine uluslararası bir etkinliğin sahnelerinden birine ev sahipliği yapacak. Bu sene 54.sü düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (TUR 2018), yarın Konya’da başlayacak. TUR 2018, 9-14 Ekim 2018 tarihleri arasında toplam 6 etaptan oluşacak.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (TUR 2018)

Türkiye’nin en prestijli spor organizasyonu olan TUR 2018, ikinci kez Dünya Turu takviminde koşulacak. Dünyanın kıtalar arası tek bisiklet turu konumundaki yarış, bu yıl dünyaca ünlü sporcu ve takımların da üst düzey mücadelesine sahne olacak.

Konya’dan ilk kez start alacak tura, 20 takımdan 140 sporcu katılacak. TUR 2018’de 9 Dünya Turu, 10 profesyonel kıta takımı lisansına sahip ekipler mücadele edecek. Bu düzeyde takımı bulunmayan Türkiye, ev sahibi kontenjanından faydalanarak turda milli takım adı altında yarışacak.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

2. Etap Alanya – Antalya

Dünyaca ünlü bisikletçiler Konya’da pedal bastıktan sonra Akdeniz ve Ege sahillerine inecek. Bu büyük organizasyonda, 2. Etap olan AlanyaAntalya güzergahı, 10 Ekim tarihinde koşulacak.

Üçüncü etap ise Fethiye ile Marmaris arasında olacak. Marmaris ile Selçuk arasındaki dördüncü etap, Meryem Ana Evi’nin yer aldığı Bülbül Dağı tırmanışıyla son bulacak. Bu etap en zorlu tırmanışlardan biri olarak nitelendiriliyor.

Selçuk’tan başlayacak beşinci etap Manisa’da tamamlanacak. Bisikletçiler, TUR 2018’in son etabında ise Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış şehirler olan Bursa ile İstanbul arasında pedal çevirecekler. 14 Ekim’deki turun son etabında Osmangazi Köprüsü’nden geçecek sporcular, iki kıta arasını Avrasya Tüneli ile yer altından kat edecek.

İstanbul’daki finişle yaklaşık 950 kilometrelik dev yarış noktalanacak. Bisiklet yarışları TRT Spor ve Eurosport olmak üzere 120’nin üzerinde ülkede, ulusal ve uluslararası prestijli kanallar aracılığıyla canlı ve banttan yayınlar ile dünya genelinde çok geniş bir erişim ağına iletilecek.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Antalya’dan Yıldızlar Geçecek

2. Etabın Antalya‘dan geçeceği TUR 2018 yıldızları da beraberinde getirecek. Antalyalı sporseverler, son şampiyon Ulissi ve TUR 2015 galibi Kristijan Durasek gibi genel klasman iddiası bulunan isimler dışında dünyaca ünlü sprinterleri de izleme şansı yakalayacak.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu geçen yıl 284 saatlik yayınla beş kıtada 484 milyondan fazla haneye ulaşmıştı.

Takımlar

Dünya Turu Takımları

Astana (Kazakistan)

BAE Emirates Takımı (Birleşik Arap Emirlikleri)

Bahreyn-Merida (Bahreyn)

BMC (İsviçre)

Bora-Hansgrohe (Almanya)

Quick-Step Floors (Belçika)

Katusha Alpecin (İsviçre)

Sunweb (Almanya)

Trek-Segafredo (ABD)

Profesyonel Kıta Takımları

Burgos-BH (İspanya)

Caja Rural-Seguros RGA (İspanya)

CCC Sprandi Polkowice (Polonya)

Delko Marsilya KTM (Fransa)

Euskadi-Murias (İspanya)

Gazprom-Rusvelo (Rusya)

Manzana Postobon (Kolombiya)

Sport Vlaanderen-Baloise (Belçika)

WB Aqua Protect Veranclassic (Belçika)

Wilier Triestine-Selle Italia (İtalya)

Türkiye Milli Takımı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here