Antalya’nın ilk 5 yıldızlı oteli unvanını taşıyan, bir zamanlar turizmin gözde otelleri arasında yer alan Divan Talya Oteli hızla çürüyor. 1975 yılında hizmete açılan ve 204 odasıyla 38 yıl boyunca Antalya’nın ilk 5 yıldızlı oteli olarak hizmet veren Divan Talya Oteli 38 yıl önceki şaşasından eser kalmamış bir halde yaklaşık 5 yıldır atıl olarak bekliyor.
Yenileme gerekçesiyle kapılarını kapatan ve son müşterisini 2013 yılında kabul etmiş olan otelin 1987 yılında sonradan yapılan son 2 katı ile ilgili ortaya çıkan hukuki sorunlar ile ilgili süreç bir türlü giderilemedi.
Divan Talya

Divan Talya Çürüyor

Hürriyet Gazetesi‘nden Salim Uzun’un haberine göre, yaklaşık 5 yıldır atıl biçimde bekleyen tesise ait ana binanın duvarlarındaki yıpranmalar artık çok daha gözle görülür hale geldi.
Tesise ait olan falez kısmındaki yapılar da bir viraneyi andırırken, çevre ve peyzaj bakımı da yapılmayan, geçmişte milyonlarca misafire ev sahipliği yapan Divan Talya otelinde artık sadece tek bir güvenlik bulunuyor.

Vehbi Koç Bu Otelde Vefat Etmişti

Antalya turizm tarihinde önemli bir yere sahip olan Divan Talya, Koç ailesi için de ayrıcalıklı bir tesis olarak biliniyor. Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç, 25 Şubat 1996 yılında, 95 yaşında Divan Talya’nın 609 numaralı odasında vefat etmişti. O günden bu yana merhum Koç’un kullandığı oda da kapalı tutuluyordu.

Mahalle sakinlerinin güneş ve rüzgarı kestiği nedeniyle itiraz ettikleri, ekonomik ömrünü doldurduğu gerekçesiyle yıkılıp, yeniden inşa edilmesi gündeme gelen otelin imar planlarının mahkeme tarafından iptal edilmesiyle alınan karardan sonra Divan Talya oteli yenilenme projesi durmuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here