Antalya Müzesi, Türkiye’nin en iyi ve en zengin müzeleri arasında bulunuyor. Korumaya alıp sergilediği eserlerin dışında, Antalya Müzesi aynı zamanda ilginç bir de tarihe sahip.

Antalya Müzesi, öğretmen Süleyman Fikri Erten tarafından 1. Dünya savaşından sonra bölgeye gelen işgal güçlerinin yağmasından kurtarılan eserlerin korunması amacıyla 1922 yılında kurulmuş.

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi

Birinci Dünya Savaşı sonrası 28 Mart 1919 tarihinde İtalyanların Antalya’yı işgal etmelerinden sonra, kentimizin tarihi zenginliği dolayısıyla açıkta bulunan eski eserleri toplamaya başlamaları üzerine Süleyman Fikri ERTEN harekete geçmiş. Antalya Lisesi’nde öğretmenlik yapan Süleyman Fikri Bey Antalya Mutasarrıflığı’na başvurarak kendisini 15 Ekim 1919 tarihinde, fahri Asar-Atika (eski eser) memuru tayin ettirmiş ve müze kurma girişimlerine başlamış.

İlk olarak Antalya merkezinde yer alan eski eserleri Tekeli Mehmet Paşa Camii karşısında bulunan terk edilmiş Bayraktar Baba Türbesi’nde toplayarak bir depo müze oluşturmaya başlamış ve bu suretle Antalya Müzesi’nin ilk temelini atmış.

Antalya Müzesi

Mübadele Sonrası Müze Taşınıyor

1922 yılında mübadele sonrasında Rumların geride bıraktığı beş kiliseden biri olan Panaya Kilisesi (Alaaddin Camii)’ne taşınan Antalya Müzesi, Antalya’da eski eserlerin ilk defa Bayraktar Baba Türbesi’nde depo kavramı altında toplanmasının ardından, ilk müze binasını oluşturmuş. Birinci Müze binası olan Alaaddin Camii’nde Süleyman Fikri ERTEN 1923 yılında Fahri Müze Memurluğu’ndan Asli Müze Memurluğu’na, 1924 yılında ise Müze Müdürlüğü’ne atanmış. 1923 yılında müzeye 20 lira ücretle ilk hademe ve 1924 yılında 10 lira ücretle Müze Muhafızı tayin edilmiş.

1937 yılında Antalya Müzesi, ikinci binası olan Yivli Minare Camii’ne taşınmış ve 1972 yılına kadar burada kalmış. 1972 yılında ise Antalya Müzesi günümüz binasına taşınmış. 1974 yılında bir dönem, Yivli Camii tekrar Etnografya Müzesi olarak düzenlenmişse de,  eserler daha sonra tekrar günümüz müze binasına getirilmiştir.

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi 1982 yılında kapatılarak tamamen tadilattan geçirilmiş ve 1985 yılında tekrar ziyarete açılmış. 1988 yılında  “Avrupa Konseyi Yılın Müzesi” ödülüne layık görülen Antalya Müzesi bugün 30 bin metre kareyi kaplayan bir alanda on dört sergi salonu ile açık hava galerileri ve bahçeden oluşan alanda hizmet veriyor. 2005 yılında müze binasına Likya Lahdi formlu yeni bir bölüm eklendi.

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi Bilgiler

Adres: Antalya Müzesi Konyaaltı Cad. No:88-07050 ANTALYA

Ziyaret Saatleri: Antalya Müzesi 08:30 – 17:30 Antalya Müzesine bağlı ören yerleri ise 08.00 – 17.00 mesai saatleri arasında ziyarete açık bulunuyor.

Giriş Ücreti: 30 TL. Müzekart geçerli.

Pazartesi günleri müze kapalıdır.

Fotoğraf ve Video :Sehpa kullanmadan amatör fotoğraf ve video çekmek serbest.

Kütüphane : Müze ihtisas kütüphanesi halka açık ancak dışarıya kitap verilmiyor.

Sergiler : Müzede iki adet sergi salonunda periyodik olarak değişen çeşitli güzel sanat sergileri gezilebilir.

Ulaşım : Müzeye şehrin her yerinden taksi, dolmuş veya otobüslerle ulaşmak mümkün. Şehir merkezinden yarım saatte bir tramvayla ulaşılabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here