Antalya, Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehri ve popüler anlatımı ile ülkemizin turizm cennetidir. Turizm sektöründe yer alanlar tarafından da “Turizmin Başkenti” ünvanıyla anılır. Ancak Antalya‘nın 3 milyona yaklaşan nüfusunun tamamını klasik bir deyişle deniz güneş kum üçgeninde anlatmak büyük haksızlık olur. Antalya turizm için kenti her yıl ziyaret eden milyonca ziyaretçisine deniz güneş kumdan çok daha fazlasını sunuyor. Tarihin ilk dönemlerinden itibaren varolan yerleşimleriyle Antalya Hakkında Başlangıç başlığı, bu sayfaların devamının geleceğini de anlatıyordur zaten.

Antalya Hakkında ilçeler haritası

Antalya Hakkında Başlangıç

Antalya 2016 sonu itibari ile 2.328.555 kişiden oluşan bir nüfusa sahip görünse de, yılın yarıdan fazlasında bu sayı katlanıyor. Kentin yüzölçümü 20.177 kilometrekare. Bu sayılarla Antalya‘da kilometrekareye 115 kişi düşüyor. (Antalya merkezinde yoğunluğun en fazla olduğu ilçe kilometrekareye düşen 5067 kişi ile Muratpaşa) Kentin 19 İlçesi ve dolayısıyla belediyesi, bu belediyelerde de toplam 910 mahalle bulunuyor.

İşte Antalya günümüzde böylesi bir idari yapıda yer alıyor.

Antalya Hakkında

Yaşadığımız Yeri Tanımaya Devam Edelim

Antalya‘nın tamamı Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alıyor ve şehir, Antalya Körfezi ile Batı Torosların arasında kurulu bulunuyor.

Antalya yüzölçümü bakımından da Türkiye’nin büyük şehirleri arasında yer alıyor. Türkiye’nin altıncı büyük ili olan şehrimizin güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri bulunuyor.

Antalya Hakkında

Antalya denildiğinde turizmin akıllara gelmesi iklim nedenleri ve 1980 yılından sonra turizm hareketleri nedeniyle hızla gelişmiş olmasından kaynaklanıyor.

Hatta turizm öyle hızlı gelişmiş ki, Antalya aldığı göçlerle günümüzde Türkiye’nin en kalabalık beşinci ili olmuş. Turizmden önce varolan tarım elbette devam ediyor. Zaten Antalya‘da ekonomik hayat büyük oranda ticaret, tarım ve turizme dayalı sürüyor.

Antalya Hakkında ne varsa

Kimler Geldi Kimler Geçti

Antalya’nın tarihinden fazlasıyla bahsedeceğiz. Ama Antalya‘nın kapsadığı bölgenin tarih öncesinden günümüze dek pek çok medeniyeti barındırdığı gerçeği bu konularla ilgili söyleyecek çok şeyimiz olduğunu işaret ediyordur sanırım. Bu nedenle Türkiye’de en çok antik kent bulunan şehir olan Antalya hakkında “tarih” denildiğinde kısa kesmek imkansız gibi bir şey!

Antalya‘da öyle medeniyetler yaşamış ki, Bunları sadece bilgi sahibi olmak için sırasıyla bile yazmak çok zor. O nedenle büyük olanlarından bahsedersek; Likyalılar, Lidyalılar, Pamfilyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ve son olarak da Türkiye Cumhuriyeti diye sayabiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here