Antalya Büyükşehir Belediyesi‘nin ev sahipliğinde bu yıl 55’incisi düzenlenen Antalya Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. Antalya Film Festivali En İyi Film ödülü, Jafar Panahi’nin yönettiği İran yapımı ‘Üç Yüz/Three Faces’a verildi.

Antalya Film Festivali Ödülleri

İnsanı ve sevgiyi konu alan, 55. Uluslararası Antalya Film Festivali‘nin kapanışı ve ödül töreni oldukça görkemli geçti.

Antalya Film Festivali Ödülleri

Antalya Fim Festivali ödülleri gecesinde “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” ünlü komedyen, senaryo yazarı, yönetmen ve oyuncu Cem Yılmaz’a verildi. Ödülünü Nebahat Çehre ve yakın dostu Ozan Gücen’den alan Cem Yılmaz, festivalde hiç bir filmi yarışmamasına rağmen Antalya Film Festivali‘ni sürekli olarak takip ettiğini söyledi.

Antalya Film Festivali “Onur Ödülü” ise sanatçı İbrahim Tatlıses’e verilirken, festivale katılamayan Tatlıses adına ödülü sanatçı ve oyuncu Yavuz Bingöl aldı. “Onur Ödülü” alan bir diğer oyuncu ise ABD’li aktör Eric Roberts oldu. Roberts, onur ödülü almaktan mutlu olduğunu belirterek, “Bunun ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Bize genç film yapımcıları gerekiyor. Antalya, siz bize genç yapımcılar bulmanız gerekiyor.” diye konuştu.

Antalya Film Festivali En İyi Film Ödülü “Three Faces” Filmine Verildi

55. Uluslararası Antalya Film Festivali‘nde En İyi Film ödülü, Jafar Panahi’nin yönettiği İran yapımı “Üç Yüz / Three Faces” fimine verildi. Ev hapsinde olan yönetmenin ödülünü kızı aldı.

Antalya Film Festivali Ödülleri

“En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü “Ayka” filminin oyuncusu Samal Yeslyamova, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü ise “Capernaum” filmindeki rolüyle küçük mülteci Zain al-Rafeea kazandı.

“En İyi Yönetmen” ödülü ise Bir Aile İşi (Shoplifters) filminin yönetmeni Hirokazu Koreeda’ya verildi.

Festivalde gösterimi yapılan filmleri yaklaşık 35 bine yakın kişinin izlediğini aktaran  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Antalya‘yı sinema sektörünün merkezlerinden biri yapmak için yeni bir hedef koyduk. Her türlü sıkıntıya rağmen bu hedefe doğru ilerlemeye devam ediyoruz. Yakın gelecekte Boğaçayı film platolarını inşallah hayata geçireceğiz. Uluslararası sinema kompleksi geniş bir coğrafyada sinemanın kalbi olacak. Gelecek yıl Türkiye Sinema Ödülleri’ni başlatacağız. Bir festival sarayı projemizi de inşallah hep birlikte gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here