Antalya Atatürk Evi ve Müzesi, Antalya’da Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyareti için yapılmış ve merkezi bir konumda günümüzde bu ziyaretlerin anısını yaşatan bir kent hafızası noktası.

Antalya Atatürk Evi

Antalya Atatürk Evi ve Müzesi Tarihi

Mustafa Kemal Atatürk‘ün Antalya‘ya gerçekleştireceği seyahat haber alındıktan sonra, bir dönem valilik binası olarak da kullanılan iki katlı yığma taş duvarlı bina, çok kısa bir sürede bakım, onarım ve temizlikten geçirilerek bu ziyaret için hazırlanmış.

Binanın girişinde uzun bir hol, sağında bir salon ve bir oda ile banyo ve mutfak, solunda da iki oda ile üst kata çıkan merdivenler bulunuyor. Üst katta ise birisi balkonlu yedi oda daha var.

Antalya Atatürk Evi

Atatürk’ün vefatı sonrası özel idareye geçen Antalya Atatürk Evi, 1939 yılında Akşam Kız Sanat Okulu ve Enstitüsü olarak kullanılmış. 1952 yılında Tarım Bakanlığı’na devredilen bina Teknik Ziraat Müdürlüğü’ne hizmet verdikten sonra 1984 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiş.

Yeniden Yapılıyor

Antalya kentinin yeni imar planı uygulamaları sırasında cadde üzerinde kalması dolayısıyla yıkılarak Kepez Elektrik tarafından biraz daha kaydırılarak yeniden aynı şekilde yaptırılmış.

Dikdörtgen planlı, iki katlı, iki cepheli, üzeri kiremit örtülü kırma çatılı taş-tuğla duvarlı olan Antalya Atatürk Evi, 1986 yılından beri Atatürk Evi ve Müzesi olarak hizmet veriyor.

Antalya Atatürk Evi’nde Sergilenenler

Antalya Atatürk Evi‘nde, Atatürk’ün Antalya ziyaretlerinin yer aldığı gazetelere ait nüshalar ve resimlerin ile bu ziyaretleri konu alan bir belgesel filmin izlenebildiği salon ve yemek odası, üst katta ise yatak odası, çalışma odaları ve bir para koleksiyonu sergisi yer alıyor.

Antalya Atatürk Evi

Atatürk’ün şahsi eşyalarının sergilendiği müze odasındaki eşyalar ise Anıtkabir komutanlığından getirilmiş.

Antalya‘nın övünç kaynağı sözlerden biri olan “Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en güzel yeridir.” sözünün sahibi olduğu iddia edilen Mustafa Kemal Atatürk, 1930, 1931 ve 1935 yıllarında üç kez Antalya’ya gelmiş.

Antalya Atatürk Evi ve Müzesi Ziyaret Saatleri

15 Nisan / 2 Ekim
Açılış Saati:     08:30
Kapanış Saati: 19:30
3 Ekim / 14 Nisan
Açılış Saati:     08:30
Kapanış Saati: 17:30

Müzenin tatil günü bulunmuyor. Ancak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Antalya Atatürk Evi Giriş Ücreti ise bulunmuyor. Ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Antalya Atatürk Evi ve Müzesinin adresi ise şöyle; Haşim İşcan Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:11 Muratpaşa / Antalya

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here